Primaria rorec1

Published on martie 27th, 2013 | by Primaria Sectorului 6

0

Acţiune de colectare a deşeurilor electrice, electronice şi electrocasnice în Sectorul 6 al Capitalei

Primăria Sectorului 6 şi Asociaţia Română pentru Reciclare RoRec, desfăşoară pe 30 martie şi 6 aprilie, acţiuni de colectare a deşeurilor electrice, electronice şi electrocasnice în  Sectorul 6.

Asociaţia RoRec readuce în Capitală campania „Locul deşeurilor nu e în casă. Trimite-le la plimbare!”, prin două acţiuni de colectare ce vor avea loc pe 30 martie, respectiv 6 aprilie 2013.

Primăria Sectorului 6 şi Asociaţia RoRec oferă bucureştenilor ocazia de a se debarasa corect şi responsabil de echipamentele electrice şi electronice, atât la punctele fixe de colectare, cât şi prin serviciul de preluare gratuită de la domiciliu. Programul de colectare va fi între orele 9.00-18.00.

Punctele fixe de colectare sunt:

  1. Intr. Str. 1 Mai (Compozitorilor) cu Str. Braşov – (Vis-à-vis de Billa-Drumul Taberei)
  2. Intr. Blvd. Iuliu Maniu cu Şos. Virtuţii (vis-à-vis de Cora)
  3. Blvd. Constructorilor intersecţie cu Calea Giuleşti

Cetăţenii care deţin DEEE grele sau voluminoase, au la dispoziţie două numere de telefon – 0731.136.942 şi 0767.670.412 – la care pot face programări zilnic în perioada 22 martie – 6 aprilie,  între orele 9.00-19.00.

„Prin proiectul desfăşurat în parteneriat cu Asociaţia Română pentru Reciclare RoRec, Primăria Sectorului 6 doreşte să faciliteze accesul fiecărui locuitor al sectorului la un spaţiu public curat şi, implicit, la o viaţă mai bună.

Încurajez acest program, prin care deşeurile de echipamente electrice şi electronice vor fi colectate de la domiciliu, în urma sesizărilor cetăţenilor, şi vor ajunge la instalaţiile de reciclare, unde vor fi procesate în conformitate cu standardele europene.

Mă bazez pe implicarea comunităţii noastre, ai căror membri, tineri şi seniori deopotrivă, sunt conştienţi de importanţa protejării mediului înconjurător şi, în aceeaşi măsură, de creşterea calităţii nivelului de trai în Sectorul 6”, a declarat Primarul Sectorului 6, Rareş Mănescu.

Toţi bucureştenii, care vor conştientiza faptul că prin colectarea acestor deşeuri electrice şi electronice protejăm mediul şi calitatea vieţii fiecăruia dintre noi, vor intra automat într-o tombolă. Aceştia vor avea şansa de a câştiga unul dintre premiile oferite de membrii fondatori ai Asociaţiei RoRec, Albatros şi Indesit: 15 maşini de călcat, 10 cafetiere şi 5 hote.

Extragerea câştigătorilor acestei tombole va avea loc pe 8 aprilie, ora 11.00, la Primăria Sector 6.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorLasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top ↑