Comunicate de presă Centrul Crestin Bucuresti

Published on septembrie 13th, 2012 | by Primaria Sectorului 6

0

Cină festivă la Centrul Creştin Bucureşti

Un număr de 50 de persoane marginalizate social şi-au serbat ziua de naştere, ieri, 12 septembrie 2012, la Centrul Creştin Bucureşti.

Prezent la eveniment, primarul sectorului 6, Rareş Mănescu, împreună cu reprezentanţi ai Asociaţiei Centrul Creştin Bucureşti şi ai Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6, au întâmpinat peste 100 de persoane defavorizate din comunitatea noastră alături de care au servit o cină festivă. Cu acest prilej, jumătate dintre cei prezenţi, cetăţeni care şi-au aniversat ziua de naştere în luna august sau septembrie, au fost plăcut împresionaţi când li s-a cântat “La mulţi ani!” şi au primit cadouri.

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6 colaborează încă din anul 2009 cu Asociaţia Centrul Creştin Bucureşti care, prin Cantina Socială”Harul”, oferă zilnic un prânz cald persoanelor marginalizate social.

Cantina prestează servicii sociale gratuite persoanelor aflate în situaţii economico-sociale sau medicale deosebite şi este concepută ca parte a unui pachet de servicii de asistenţă socială. Rolul său, ca serviciu de suport material, vizează reinserţia socială a persoanelor marginalizate sau, în cazul persoanelor vârstnice, susţinerea în vederea acordării unui minim necesar existenţei.

“Acest complex de servicii sociale este un bun exemplu de parteneriat public-privat care funcţionează, în mod real, în beneficiul persoanelor marginalizate social din comunitatea noastră”,a declarat Rareş Mănescu, primarul Sectorului 6.

[nggallery id=19]


About the AuthorLasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top ↑