Stiri comunicat-primaria-sectorului-6

Published on martie 25th, 2015 | by Primaria Sectorului 6

0

Conferinţa de închidere a proiectului “Şanse egale în comunitatea noastră”

Joi, 26 martie 2015, orele 11:00, în incinta Hotelului IBIS Bucureşti-Gara de Nord, Ioana şi Georgiana vor avea ocazia de a vorbi public despre dificultăţile găsirii unui loc de muncă şi lupta pe care o duc zi de zi cu stigmatul de persoană defavorizată social.

Aparţinând etniei rome şi, respectiv, categoriei de tânăr crescut la casa de copii, cele două femei au avut şansa integrării sociale şi profesionale prin intermediul serviciilor oferite în cadrul   proiectului “Şanse egale în comunitatea noastră”, POSDRU/122/6.2/G/124026, derulat de Direcţia  Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6.

La un an şi jumătate de la lansare, proiectul a avut un impact semnificativ la nivelul regiunii Bucureşti-Ilfov, reuşind să sensibilizeze opinia publică cu privire la situaţia ocupării grupurilor vulnerabile, să implice specialiştii din domeniu, dar şi angajatorii în acţiuni concrete de integrare pe piaţa muncii a persoanelor defavorizate şi să ofere şanse reale de reintegrare socio-profesională beneficiarilor săi direcţi, cu precădere persoane cu dizabilităţi sau de etnie romă.

Direcţia  Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6 vă aşteaptă în data de 26 martie 2015, începând cu orele 11:00, în incinta sălii Berlioz a Hotelului IBIS Bucureşti-Gara de Nord, din Calea Griviţei 143, sector 1, Bucureşti, la conferinţa de închidere a proiectului “Şanse egale în comunitatea noastră” , o întâlnire în care profesioniştii, beneficiarii şi oamenii de presă vor dezbate problematica aparte a integrării pe piaţa muncii a grupurilor vulnerabile din România.

Persoana de contact:  Porfir Oana Maria, Asistent PR în cadrul proiectului “Şanse Egale în Comunitatea Noastră”, [email protected], telefon: 0744993340

Tags: , , , ,


About the AuthorLasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top ↑