Stiri logo-primarie6-ro

Published on octombrie 14th, 2014 | by Primaria Sectorului 6

0

Cursuri gratuite de calificare profesională pentru persoanele cu dizabilităţi

În cadrul proiectului“Şanse egale în comunitatea noastră”, POSDRU/122/6.2/G/124026, derulat de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6, persoanele cu dizabilităţisunt invitate să se înscrie la cursuri de formare profesională pentru meseriile: lucrător în comerţ, legător manual, confecţioner asamblor articole textile, peisagist floricultor.

Cursurile sunt gratuite, toţi participanţii primind la absolvire diplome de calificare recunoscute  de către Ministerul  Muncii, Protecţiei Sociale, Familiei şi Persoanelor Vârstnice şi de către Ministerul Educaţiei Naţionale prin Autoritatea Naţională pentru Calificări şi un suport financiar în valoare de 1500 lei.

Proiectul “Şanse egale în comunitatea noastră” este implementat prin intermediul unei finanţări nerambursabile acordată din Fondul Social European (FSE) prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007- 2013, axa prioritară 6 “Promovarea incluziunii sociale”, domeniul major de intervenţie 6.2 “Îmbunătăţirea accesului şi a participării grupurilor vulnerabile pe piaţa muncii”.

Persoanele care doresc să beneficieze de aceste servicii gratuite sunt rugate să contactezeDirecţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6, persoană de contact: Porfir Oana Maria, Asistent PR, tel.0744.993.340, email: [email protected]

Tags: , , , , , ,


About the AuthorLasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top ↑