Comunicate de presă digitalstory

Published on septembrie 11th, 2015 | by Primaria Sectorului 6

0

Rareş Mănescu, Primarul Sectorului 6, susţine un nou proiect european Poveşti digitale la Clubul Seniorilor

Seniorii care frecventează Clubul Seniorilor situat în Calea Plevnei nr. 234 vor participa, în perioada 14-15 septembrie 2015, la o sesiune personalizată a atelierului ”Diversitate culturală prin tehnica poveştilor digitale – Digital Storytelling”.

Astfel, seniorii vor avea acces, în mod gratuit, la o sesiune de instruire în utilizarea instrumentelor media, audio şi video, iar, la final, vor dobândi abilitatea de a edita propria poveste digitală de teme culturale, sub îndrumarea directă a trainerilor-bibliotecari de la Biblioteca Metropolitană Bucureşti, cu expertiză în domeniul Digital Storytelling.

Atelierul face parte din proiectul Agora Culturală @ Biblioteca Ta, finanţat prin Granturile SEE 2009-2014, Programul PA17/RO13 Promovarea diversităţii în cultură şi artă în cadrul patrimoniului cultural european, iar obiectivul principal este încurajarea conservării valorilor culturale ale diferitelor categorii de populaţie, inclusiv ale grupurilor vulnerabile.

„Primăria Sectorului 6, prin Cluburile Seniorilor, încearcă să le ofere vârstnicilor din comunitatea noastră o paletă amplă de cursuri prin care aceştia să dobândească abilităţi noi. Astfel, seniorii se pot adapta mai uşor la provocările erei digitale. Una dintre strategiile implementate la nivelul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului vizează îmbătrânirea activă prin învăţare pe tot parcursul vieţii. Asemenea deziderate pot fi atinse doar prin punerea la dispoziţia seniorilor noştri a unor sesiuni de formare în domenii moderne, aşa cum sunt cursurile Digital Storytelling”, a declarat Rareş Mănescu, Primarul Sectorului 6.

Clubul Seniorilor Plevnei este unul dintre centrele de zi destinate persoanelor vârstnice  din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6, fiind un program care vine în sprijinul persoanelor de vârsta a treia, prin creşterea confortului psihic, prin implicarea în activităţi ce au caracter recreativ şi socio-cultural, precum şi prin dezvoltarea unei atitudini de întrajutorare între semeni.

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorLasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top ↑