Stiri sanse-egale-in-comunitatea-noastra

Published on ianuarie 29th, 2015 | by Primaria Sectorului 6

0

Un nou material de promovare a respectării principiului egalităţii de şanse, gen şi nediscriminare

În cadrul proiectului “Şanse egale în comunitatea noastră” POSDRU/122/6.2/G/124026, derulat de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6, a fost lansat „Ghidul pentru promovarea respectării principiului egalităţii de şanse, gen şi nediscriminare”.

Materialul cuprinde informaţii de bază din domenii precum excluziunea socială, legislaţia care promovează principiul egalităţii de şanse şi gen, cadrul instituţional din ţara noastră referitor la acest domeniu, precum şi o secţiune care prezintă obligaţiile şi avanatajele celor care doresc să promoveze principiul egalităţii pe piaţa muncii din Romania.

 Destinat angajatorilor, profesioniştilor din domeniul social, dar şi celor care doresc să se familiarizeze cu problematica excluziunii sociale, ghidul a fost tipărit într-un titraj de 200 de exemplare şi diseminat la nivelul regiunii Bucureşti-Ilfov.

Proiectul “Şanse egale în comunitatea noastră” este implementat prin intermediul unei finanţări nerambursabile acordată din Fondul Social European (FSE) prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007- 2013, axa prioritară 6 “Promovarea incluziunii sociale”, domeniul major de intervenţie 6.2 “Îmbunătăţirea accesului şi a participării grupurilor vulnerabile pe piaţa muncii”.

Proiectul se adresează categoriilor sociale defavorizate precum  persoane cu dizabilităţi, cetăţeni de etnie romă sau tineri care au împlinit 18 ani şi părăsesc sistemul de protecţie al statului, oferind diplome de calificare în specializările de lucrător în comerţ, legător manual, peisagist-floricultor, confecţioner asamblor articole textile şi mercantizor.

Persoană de contact: Porfir Oana Maria, Asistent PR, tel.0744.993.340, email: [email protected]

ghid egalitate de sanse

Tags: , , , ,


About the AuthorLasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to Top ↑